Trening EMS jako bezpieczna aktywność po ciąży i szybki powrót do formy!
Aktywność fizyczna (o niskim bądź umiarkowanym natężeniu) w czasie ciąży jak po jej zakończeniu jest szczególnie wskazana. Jeżeli w ciąży i po porodzie nie mamy przeciwwskazań zdrowotnych, to warto w tym szczególnym czasie pamiętać o odpowiedniej dawce ruchu.
Ruch a ciąża
Ćwiczenia aerobowe oraz wykonywanie lekkich ćwiczeń wzmacniających- przyczyni się z pewnością do poprawy naszego samopoczucia, złagodzenia dolegliwości towarzyszących ciąży np. zaparć, a także pomoże przyszłej mamie szybciej wrócić do formy po porodzie. Oczywiście należy pamiętać, aby nie wykonywać mocno forsujących ćwiczeń i dopasować intensywność oraz rodzaj aktywności do naszych aktualnych możliwości.
Jaka aktywność w ciąży będzie bezpieczna?
Nie wszystkie formy aktywności są polecane podczas ciąży. Najlepsze ćwiczenia to takie, w których nie ma ryzyka upadku, albo urazu. Należy unikać ćwiczeń obciążających, a maksymalne tętno powinno wynosić 140 uderzeń na minutę. Częstotliwość ćwiczeń nie powinna przekraczać 3 dni w tygodniu po około 30 minut. Polecane są:
✅pływanie;
✅spacer lub miarowy i spokojny jogging;
✅joga;
✅aerobik o niskiej intensywności lub delikatne ćwiczenia siłowe.
W ciąży nie wolno uprawiać sportów, które niosą za sobą ryzyko wypadku: np. jazda na nartach, łyżwach, jazda konna, dźwiganie ciężarów.
Aktywność młodej mamy- kiedy i jak wrócić do ćwiczeń po porodzie?
Po porodzie siłami natura kobieta może wrócić do aktywności fizycznej już w około 6-8 tygodniu po rozwiązaniu ciąży. W przypadku cesarskiego cięcia, jest to nieco wydłużony czas i do ćwiczeń można wrócić zwykle około 10-12 tygodnia po zabiegu.
Ważne jest, by powrót do aktywności monitorowany był początkowo przez lekarza i fizjoterapeutę urologicznego, pomogą ocenić stan mięśni dna miednicy, sprawdzą czy nie doszło do rozejścia mięśnia prostego brzucha, a także ocenią wygląd blizny w przypadku cesarskiego cięcia.
Najważniejszym jest, aby w pierwszej kolejności dać sobie czas na odpoczynek i rozpocząć treningi, gdy Twoje ciało będzie na to w pełni gotowe. Jeżeli minie wymagany czas regeneracji po porodzie i nie ma przeciwwskazań do podjęcia aktywności, śmiało możemy rozpocząć powrót do formy. Należy jednak pamiętać, że do osiągnięcia naszego celu potrzebna jest cierpliwość- nadmierna presja nie będzie dla nas sprzymierzeńcem, wręcz przeciwnie. Ciąża i sam poród jest wymagającym okresem dla ciała kobiety, dlatego najważniejsze by dać organizmowi odpowiednią ilość czasu i wyrozumiałości na dojście do siebie. Kluczem będzie regularność, oraz stopniowe zwiększanie objętości treningowej i intensywności.
Trening EMS jako bezpieczna aktywność po ciąży
Chcąc wrócić do aktywności fizycznej po ciąży warto rozważyć treningi EMS. Są one dobrym sposobem na powrót do formy w sposób całkowicie bezpieczny i kontrolowany, pod okiem trenera. Treningi z użyciem elektrostymulacji trwają około 20 minut, pozwala to na ogromną oszczędność czasu co jest szczególnie ważne dla młodych mam, które większość czasu poświęcają swoim maluchom. Krótka jednostka treningowa zdecydowanie ułatwi zagospodarowanie czasu na trening oraz jego regularność.
Zalety treningu EMS:
✅wzmocnienie mięśni, które mogą być osłabione po ciąży;
✅poprawa stabilizacji sylwetki- poprzez wzmacnianie mięśni głębokich;
✅redukcja bólu kręgosłupa- który narażony jest na przeciążenia w czasie ciąży;
✅stymulacja procesów regeneracji i ujędrnienia skóry- poprzez zwiększony przepływ krwi i limfy;
✅oszczędność czasu.
Czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do treningu EMS?
Na treningi z użyciem elektrostymulacji mięśniowej mogą uczęszczać kobiety karmiące.
Podczas treningu zostają wyłączone elektrody zlokalizowane w okolicy biustu przez co okolica ta nie podlega stymulacji- nie ma więc żadnego oddziaływania na proces laktacji