ems studio limanowa

Studio treningu personalnego EMS w Limanowej.

+48 507 701 115 ul. Ks. Łazarskiego 3 Galeria Nova PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 8:00 - 20:00, SOBOTA 8:00 - 14:00
Zajrzyj do nas!

BODYFIT STUDIO TRENINGU EMS W LIMANOWEJ

n

“Diety cud”- dlaczego to nie działa?

Odchudzanie w obecnych czasach jest zjawiskiem powszechnym. Wiele osób przynajmniej raz w życiu podejmowało próbę zrzucenia kilku kilogramów. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej różnorodnych diet odchudzających, często gwarantujących nam drastyczną utratę kilogramów w krótkim czasie. Należą do nich tak zwane “diety cud”. Czy rzeczywiście warto je stosować?

 

 Pojęcie diety w dzisiejszych czasach powszechnie funkcjonuje jako dieta odchudzająca- budzącą często bardzo negatywne skojarzenia. Słowo dieta jest dla nas często synonimem restrykcji, wyrzeczeń i całkowitego braku przyjemności z jedzenia.  Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ dieta w istocie oznacza zwyczajowy sposób, w jaki się odżywiamy. Każdy z nas ma swój własny model żywienia i nie musi być on zaszufladkowany do konkretnej, nazwanej grupy.

 

“Diety cud”- co to takiego? 

 

Dietami cud nazywamy takie metody odchudzania, które „gwarantują” bardzo szybkie efekty. Zbyt szybkie w porównaniu ze zdrowym tempem odchudzania, które powinno wynosić 0,5 – 1 kg tygodniowo. Mocno restrykcyjne diety owszem zapewniają nam szybki spadek masy ciała, ale równocześnie prowadzą nas do wielu problemów zdrowotnych, kiepskiego samopoczucia i złej relacji z jedzeniem. Po zakończeniu stosowania takiej diety, wszystkie kilogramy które straciliśmy wracają do nas jak boomerang, a nierzadko tyjemy jeszcze bardziej niż przed dietą. Wzrost masy ciała występujący po zakończeniu restrykcyjnej diety odchudzającej nazywamy efektem jo-jo.

Dlaczego kilogramy wracają?

 Dzieje się tak dlatego, że po skończeniu mocno restrykcyjnej diety, najczęściej rzucamy się na jedzenie i wracamy do starych nawyków. Dodatkowo przy zbyt dużym deficycie kalorycznym organizm w pierwszej kolejności sięga po zapasy zgromadzone w masie mięśniowej, pomijając etap zużywania tkanki tłuszczowej. W efekcie ta ostatnia pozostaje nienaruszona, a cierpią mięśnie i motoryka ciała. Po kilku próbach restrykcyjnego odchudzania organizm zaczyna magazynować tkankę tłuszczową w okresach pomiędzy stosowaniem kolejnych diet. Powoduje to systematyczny wzrost masy ciała i wspomniany efekt jo-jo.

Naprzemienne stosowanie diet odchudzających i powroty do wcześniejszych nawyków żywieniowych prowadzą do rozregulowania i spowolnienia metabolizmu a także do zaburzeń funkcjonowania ośrodka głodu i sytości co dodatkowo utrudnia odchudzanie. 

 

Jak tego typu diety wpływają na zdrowie?

Restrykcyjne, bardzo ograniczające diety i głodówki to najprostsza droga do pogorszenia stanu zdrowia. Oprócz spowolnienia metabolizmu, pojawiają się także inne objawy, takie jak: 

 

  • przewlekłe zmęczenie i rozdrażnienie
  • spadek koncentracji
  • osłabienie kondycji skóry, włosów i paznokci
  • problemy hormonalne
  • spadek odporności 
  • anemia
  • spadek libido i płodności
Pamiętaj, że w odchudzaniu nie sprawdzają się drogi na skróty i nie warto robić tego poprzez drastyczne restrykcje- w końcowym rozliczeniu wyrządzi to większą szkodę niż pożytek.

Traktując dietę tylko jako czasowy program, byle przetrwać, szybko powrócimy do swoich starych nawyków, a wraz z nimi powrócą zrzucone kilogramy. Decydując się przejść na dietę, pamiętaj, że bardzo istotne jest by była odpowiednio dobrana pod nasze indywidualne potrzeby, ale także możliwości – stan zdrowia czy sytuację życiową. Warto wiedzieć, że to plan żywieniowy powinien być dopasowany do nas, a nie odwrotnie. Ważne jest, by nauczyć się zdrowych nawyków, które zostaną z nami na lata. To zagwarantuje nam dobre samopoczucie i pozwoli w zdrowy sposób pozbyć się nadmiaru kilogramów.