Odchudzanie w obecnych czasach jest zjawiskiem powszechnym. Wiele osób przynajmniej raz w życiu podejmowało próbę zrzucenia kilku kilogramów. Nic więc dziwnego, że pojawia się coraz więcej różnorodnych diet odchudzających, często gwarantujących nam drastyczną utratę kilogramów w krótkim czasie. Należą do nich tak zwane “diety cud”. Czy rzeczywiście warto je stosować?
Pojęcie diety w dzisiejszych czasach powszechnie funkcjonuje jako dieta odchudzająca- budzącą często bardzo negatywne skojarzenia. Słowo dieta jest dla nas często synonimem restrykcji, wyrzeczeń i całkowitego braku przyjemności z jedzenia. Jest to bardzo błędne myślenie, ponieważ dieta w istocie oznacza zwyczajowy sposób, w jaki się odżywiamy. Każdy z nas ma swój własny model żywienia i nie musi być on zaszufladkowany do konkretnej, nazwanej grupy.
“Diety cud”- co to takiego?
Dietami cud nazywamy takie metody odchudzania, które „gwarantują” bardzo szybkie efekty. Zbyt szybkie w porównaniu ze zdrowym tempem odchudzania, które powinno wynosić 0,5 – 1 kg tygodniowo. Mocno restrykcyjne diety owszem zapewniają nam szybki spadek masy ciała, ale równocześnie prowadzą nas do wielu problemów zdrowotnych, kiepskiego samopoczucia i złej relacji z jedzeniem. Po zakończeniu stosowania takiej diety, wszystkie kilogramy które straciliśmy wracają do nas jak boomerang, a nierzadko tyjemy jeszcze bardziej niż przed dietą. Wzrost masy ciała występujący po zakończeniu restrykcyjnej diety odchudzającej nazywamy efektem jo-jo.
Dlaczego kilogramy wracają?
Dzieje się tak dlatego, że po skończeniu mocno restrykcyjnej diety, najczęściej rzucamy się na jedzenie i wracamy do starych nawyków. Dodatkowo przy zbyt dużym deficycie kalorycznym organizm w pierwszej kolejności sięga po zapasy zgromadzone w masie mięśniowej, pomijając etap zużywania tkanki tłuszczowej. W efekcie ta ostatnia pozostaje nienaruszona, a cierpią mięśnie i motoryka ciała. Po kilku próbach restrykcyjnego odchudzania organizm zaczyna magazynować tkankę tłuszczową w okresach pomiędzy stosowaniem kolejnych diet. Powoduje to systematyczny wzrost masy ciała i wspomniany efekt jo-jo.
Naprzemienne stosowanie diet odchudzających i powroty do wcześniejszych nawyków żywieniowych prowadzą do rozregulowania i spowolnienia metabolizmu a także do zaburzeń funkcjonowania ośrodka głodu i sytości co dodatkowo utrudnia odchudzanie.