Podczas podejmowania aktywności fizycznej, możesz się spotkać z różnymi jej rodzajami. Często zastanawiamy się, która aktywność będzie dla nas najlepsza i przyniesie nam jak najwięcej korzyści. Głównymi rodzajami treningu, z jakimi możesz się spotkać są trening siłowy i aerobowy (cardio).
Czym się charakteryzują?
Trening siłowy jest to wysiłek o charakterze beztlenowym. Podczas tego rodzaju treningu, zwykle praca mięśni jest krótka i intensywna, a do pracy angażowane są włókna szybkokurczliwe. Ćwicząc siłowo działamy głównie na siłę, wytrzymałość i moc mięśni. Trening siłowy sprzyja przyrostowi masy mięśniowej- by go osiągnąć istotna jest periodyzacja treningowa, intensywność, objętość oraz częstotliwość.
Trening ten wpływa na poprawę estetyki sylwetki poprzez rozbudowę mięśni szkieletowych oraz redukcję tkanki tłuszczowej. W kontekście redukcji nadprogramowych kilogramów, świetnie sprawdzi się tu FBW (full body workout), czyli trening całego ciała z wykorzystaniem maksymalnej ilości ćwiczeń złożonych, wielostawowych.
Trening cardio jest to wysiłek o charakterze tlenowym, wytrzymałościowym. Charakteryzuje się stałą intensywnością, czyli jest wykonywany ze stałym tętnem w granicach 65–70% tętna maksymalnego (120–140 uderzeń serca na minutę ). Ten rodzaj treningu ma na celu spalenie tkanki tłuszczowej z udziałem przemian tlenowych zachodzących w organizmie. Podczas aktywności cardio, krew nadąża z bieżącym dostarczaniem tlenu do mięśni, zaś sam organizm pozyskuje energię ze spalania tkanki tłuszczowej i białek. Jego głównym celem jest przyśpieszenie naszej przemiany materii co z kolei wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Trening aerobowy ma szczególnie prozdrowotne właściwości dla organizmu poprzez poprawę wydolności tlenowej- wspomaga to naszą kondycję oraz prawidłową pracę serca.
Regularnie wykonywany trening cardio zwiększa przepływ krwi przez naczynia krwionośne, co niesie za sobą takie korzyści jak chociażby zapobieganie zatorom, zakrzepom, miażdżycy czy zawałowi serca.
Trening siłowy czy cardio- co sprawdza się lepiej?
Jest to często zadawane pytanie, zwłaszcza przez osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Każdy ze wspomnianych rodzajów treningów niesie za sobą szereg korzyści i charakteryzuje się odmiennymi właściwościami. Wszystko zależy, na czym nam zależy i jaki efekt chcemy osiągnąć- jeśli zależy Ci przede wszystkim na budowaniu i wzmacnianiu mięśni, to trening siłowy będzie idealnym rozwiązaniem. Natomiast jeśli twój cel to redukcja tkanki tłuszczowej i wzmocnienie kondycji, spokojnie możesz skupić się na treningach aerobowych. Nie oznacza to jednak, że podczas treningu siłowego nie możemy pozbyć się zbędnych kilogramów! Możemy spalić ich nawet więcej, ponieważ podczas ćwiczeń siłowych generujemy znacznie większą objętość treningową oraz intensywność.
Z kolei trening aerobowy jest łatwiejszy do wykonania i nie obciąża tak bardzo układu nerwowego jak trening siłowy. Pomoże dodatkowo wzmocnić naszą kondycję i ogólną wydolność organizmu.
Dla osób pragnących spalić tkankę tłuszczową, dobrym rozwiązaniem może okazać się połączenie obu tych rodzajów treningów, np. wykonywanie cardio bezpośrednio po treningu siłowym, lub w dni wolne od siłowej aktywności.
Podsumowując, rodzaj podejmowanej aktywności, zależy przede wszystkim od pożądanego celu. Należy jednak pamiętać, że każda aktywność jest lepsza niż żadna i przybliży nas do osiągnięcia celu ! Aktywność fizyczna to narzędzie do wytworzenia ujemnego bilansu kalorii, wzmocnienia mięśni i poprawy zdrowia- tak więc powinniśmy sięgać po nią jak najczęściej !