Trening EMS dla seniora
Trening Personalny EMS to idealne ćwiczenie dla osób starszych, również powyżej 60. i 70. roku życia.
Trening z elektrostymulacją mięśni utrzymuje niskie ciśnienie krwi i stabilną pracę serca.
Z tego powodu pozwala na ćwiczenia pomimo drobnych schorzeń serca.
Można go dostosować tak, aby nie obciążał stawów za pomocą prostych ćwiczeń z ciężarem własnego ciała lub równowagi.
Ruchy mogą być wykonywane na tyle, na ile użytkownik jest w stanie i nadal są maksymalnie efektywne, ponieważ impuls elektryczny pobudza mięsień od zewnątrz. Impuls EMS pomaga przekroczyć wspomniany powyżej próg. Daje to treningowi niezbędną intensywność, która jest korzystna dla budowania i utrzymywania siły mięśni. Teoretycznie możesz ćwiczyć nawet siedząc na krześle lub na piłce.
Jednocześnie metabolizm jest stymulowany, ponieważ aktywowane są wszystkie duże grupy mięśni. Sprzyja to zdrowej utracie tłuszczu, co może być korzystne dla zmniejszenia ryzyka chorób serca. Trening EMS aktywuje również głęboko leżącą tkankę mięśniową, dzięki czemu doskonale nadaje się do łagodzenia nieznośnego bólu pleców, który niektórzy starsi dorośli noszą od dziesięcioleci.
Twój osobisty trener EMS utrzyma motywację na wysokim poziomie. W naturalny sposób opracujesz zabawną i wciągającą rutynę ćwiczeń ze wszystkimi korzyściami zdrowotnymi wynikającymi z godzin konwencjonalnego treningu siłowego – skondensowanego do 20-minutowej sesji treningu osobistego.
Co mówi nauka?
Ostatnie badania z udziałem mężczyzn w wieku od 65 do 75 lat wykazały, że seniorzy mogą skutecznie przeciwdziałać typowej dla wieku sarkopenii (charakteryzujący się utratą masy mięśniowej i funkcji mięśni), dzięki regularnemu treningowi EMS. Udokumentowano również redukcję tkanki tłuszczowej w obserwowanych grupach testowych. Oprócz zapobiegania potencjalnie niebezpiecznym upadkom, budowanie siły mięśniowej jest niezwykle korzystne dla ogólnej jakości życia. Pozwala seniorom zachować aktywność, niezależność i samodzielność. Zachowanie sprawności i aktywności fizycznej na starość oczywiście nie powstrzyma nas całkowicie przed starzeniem się, ale proces ten można znacznie złagodzić.
Badania wykazały również, że nie ma ograniczeń wiekowych dla pozostania aktywnym podczas treningu personalnego EMS. Zarówno intensywność impulsów elektrycznych, jak i same ćwiczenia można w dużym stopniu dostosować do wszystkich grup wiekowych i poziomów sprawności.
Celem treningu EMS jest wzmocnienie mięśni, złagodzenie bólu pleców i poprawa ogólnego samopoczucia.
Zmniejszenie ryzyka upadku
Do najczęstszych wypadków wśród seniorów zalicza się upadki. Wraz z wiekiem i słabnącą siłą mięśni zwiększa się ryzyko upadku, a konsekwencje upadków mogą stać się poważniejsze. Niestety, seniorom często brakuje siły i równowagi, aby „poprawnie upaść” lub uniknąć upadku.
Wiele osób starszych po prostu nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie! Ich procent tkanki tłuszczowej wzrasta, a masa mięśniowa maleje, stan znany jako sarkopenia. Kiedy mięśnie, stawy i kości nie są potrzebne, zaczynają zanikać. Zmniejsza się gęstość kości. Tkanka staje się krucha. Wzrasta ryzyko poważnych obrażeń. W prawie każdym przypadku regularne ćwiczenia mogą znacznie spowolnić ten cykl lub całkowicie go złagodzić.
Niestety, osoby starsze często mają ograniczone możliwości poruszania się i nie są już w stanie wykonywać ich najlepiej. Jedynym sposobem na wzmocnienie mięśni jest jednak zapewnienie niezbędnych ćwiczeń. W konwencjonalnym treningu siłowym większości starszych osób trudno jest przekroczyć wymagany próg, aby wywołać odpowiednią reakcję mięśniową. Ciężar szybko staje się zbyt duży dla stawów, przez co bezbolesna aktywność fizyczna staje się niezwykle pracochłonna. Chcielibyśmy pokazać bezbolesną, wysoce skuteczną alternatywną formę, którą łatwo dopasować do swojego stanu zdrowia i możliwości.
Z czym zmagają się osoby starsze?
- zmniejszenie siły i wytrzymałości,
- spadek kondycji,
- nadciśnienie tętnicze,
- otyłość, cukrzyca typu 2,
- nowotwory,
- dyslipidemie,
to powszechnie występujące zaburzenia wśród osób starszych.
Przyczyny tych zjawisk są złożone i zazwyczaj związane są z różnymi czynnikami. Brak wiedzy oraz wyrobione na przestrzeni lat nieodpowiednie nawyki żywieniowe i używki finalnie powodują pewne zaburzenia z którymi zmagają się seniorzy.
Najbardziej niepokojący jest bierny tryb życia, ponieważ odrzucenie aktywności fizycznej z powodu stanu zdrowia tylko pogarsza sprawę i powoduje pogłębianie się problemu.
Na początku następuje redukcja liczby i wielkości włókien mięśniowych powodującą spadek siły i masy mięśniowej.
Następujące po sobie zmiany pracy narządów wewnętrznych, zmniejszenie przemiany materii, demineralizacja kości, a więc zagrożenie osteoporozą, zwiększa się liczba tkanki tłuszczowej, a spada masa mięśniowa, zmniejszenie wydzielania śliny i zawartych w niej enzymów trawiennych, co pogarsza tolerancję na posiłki, prowadzi do przyspieszenia starzenia się organizmu.
Z wiekiem zmienia się również funkcjonowanie zmysłu smaku. Nieprawidłowe odczuwanie spożywanych potraw jest zazwyczaj przyczyną nadmiernego dosalania i chęci sięgania po słodycze, czego konsekwencją jest powszechnie występujące nadciśnienie tętnicze oraz otyłość. Więcej na ten temat w artykule „Dieta osób starszych”.